Öğrencinin yurt ve kira meşakkati devam ediyor: Üniversiteliye bu penceresiz oda bin 700 lira!

Türkiye’de her geçen gün artan kira fiyatları vatandaşların bütçelerini zorluyor. Yüksek enflasyon ve inşaat maliyetlerinin doların da tesiriyle yükselmesi yeni konut arzını sınırlıyor. Artan maliyetler ve buna bağlı konut arzının azalması ise kiracı sayısını artırırken, konut ıstırabı sebebiyle kira fiyatları yüksek meblağlara ulaştı.

Kira ve yurt fiyatlarındaki fahiş fiyat artışı öğrencileri sıkıntı duruma sokmaya devam ediyor.

Milliyet’ten Ozan Ömer Kadüker’in haberine nazaran, Türkiye genelinde yurt fiyatları geçen yıla nazaran en az yüzde 65 oranında arttı. Birtakım yurtlarda bu oran yüzde 100’ü de aştı. Yurt fiyatları Türkiye genelinde ortalama 2 bin TL’den başlıyor 15 bin TL’ye kadar çıkıyor. En kıymetli kent olan İstanbul’da özel yurt fiyatları 15 bin TL ile 120 bin TL ortasında değişiyor.

EN ÜCRA YERDE BİLE 3 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

İzmir’de yıllık 17 bin TL’den 90 bin TL’ye, Ankara’da 16 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar yurt bulmak mümkün. Kiralık konut fiyatları ise İstanbul’da en ücra semtlerde 3 bin TL’den başlıyor. Öğrencilerin ağır olduğu ilçelerde ise 7 bin TL ile 10 bin TL aralığında. İzmir’de 4 bin TL’den başlıyor 7 bin TL’ye kadar çıkıyor. Ankara’da da semtine, kente ve üniversiteye uzaklığına nazaran 3 bin 500 TL ile 7 bin TL; Eskişehir’de 3 bin TL ile 4 bin TL aralığında.

‘BOĞAZ GÖRÜNÜMLÜ YURTLAR YILLIK 250 BİN TL’

Yurtların Gençlik ve Spor Bakanlığı’na (GSB) bağlı olup olmaması değerli. Çok yüksek fiyatlı lüks yurtlar ile öğrencilerle birlikte her isteyenin kaldığı pansiyonlar Bakanlığa bağlı değil. O nedenle bu yurtlar ortasında fiyat uçurumları var. Bu bahse dikkat çeken Tüm Özel Öğrenci Yurtları Patronlar Sendikası Sözcüsü Funda Gökgöl, “Boğaz görüntülü yurtlarda yıllık 250 bin TL üzere fiyatlar kelam konusu lakin bu yurtların Bakanlık ruhsatı yok. İsteyen herkes fiyatı karşılığında konaklama yapabiliyor. Asıl kıymetli olan Bakanlığa bağlı yurtlar. Bu yurtlar ise İstanbul’da 22 bin TL ile 95 bin TL ortasında. Türkiye genelinde fiyatlarda geçen yıla nazaran yüzde 65 artış kelam konusu. GSB, KYK’daki ve vakıf yurtlarındaki öğrencilerine aylık yemek yardımı yapıyor. Birebir yardımı özel yurt öğrencilerine verdikleri takdirde öğrencilerin bütçesine katkısı çok büyük olur” dedi.

‘EYLÜLDE DAHA DA SIKINTI BULUNACAK’

Birçok öğrenci, yurt ve mesken tutma işini üniversitelerin açıldığı eylül ayına bırakıyor. Fakat bu yıl mesken bulmak daha güç olacak. Birçok vilayette kira artışları yaşandığını kaydeden Tüm Teşebbüsçü Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Lideri Hakan Akdoğan, şu bilgileri verdi:

“Bu yıl tekrar öğrencilerin barınma sorunu kıymetli bir gündem unsuru olacak. Kiralık konut bulunamadığı üzere pandemi devrinde kapanan yurtlara kâfi ekler yapılmadı. Bu devir bile bulunamayan kiralık daire eylül ayında neredeyse hiç bulunamayacak diyebiliriz. Ayrıyeten artık öğrenci meskenlerinin nüfusu arttı. Daha fazla bireyle kalmak isteyenler var.”

BÜYÜKŞEHİRDEN VAZGEÇTİLER

Öğrenciler, hayat sarfiyatları tercih listelerinde büyükşehirlere yer vermekten kaçınıyor. Örneğin Yıldız Teknik Üniversitesi’nde okumak isteyen Sultan Ersoy, ömür maliyetleri ve barınma probleminden korktuğu için İstanbul’dan vazgeçtiğini söyledi. Bir öteki öğrenci ise “Ailem Elazığ’da, İstanbul Teknik’te okumak istiyordum fakat oraya gidip zorluk yaşamaktansa Ege’deki üniversiteleri yazdım” diye konuştu. Toplumsal medyada da adaylar, barınma maliyetlerini düşündüğü için büyükşehirleri tercih etmekten vazgeçtikleri tarafında paylaşımlar yapıyorlar.

GEÇEN YIL 900 LİRAYDI

Üniversite öğrencileri geçen yıl barınma konusunda önemli dertler yaşadı. Milliyet’in 16 Eylül 2021’de yayımladığı “Bu oda 900 TL” başlıklı haber, barınma konusunda gelinen noktayı çarpıcı formda ortaya koymuştu. O haberde yer alan, penceresi bile olmayan ve yalnızca bir yatağın sığabildiği 900 TL’lik yurt odasına da artırım geldi. Yurt, bu yıl bin 700 TL’den öğrenci kabul ediyor. Buna karşın şu an yurtta boş oda yok. Oda bulabilmek için isminizi yazdırmanız ve her hafta başında aramanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.