Marmarıs’te korkutan orman yangını! Bakanlar yangın bölgesini havadan inceledi

Marmaris’te orman yangını

Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda şimdi belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Alevler rüzgarın da tesiriyle kısa müddette yayıldı.

Yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı helikopterlerin yanı sıra arazözler, iş makineleri ve çok sayıda orman emekçisi ile müdahale ediliyor.

Ekipler, rüzgarın tesiriyle süratle büyüyen yangını denetim altına almak için ağır efor sarf ediyor.

Çok sayıda istekli de kendi imkanlarınca gruplara takviye olmaya çalışıyor. Güvenlik önlemleri kapsamında yangın bölgesine görevlilerin dışında kimse alınmıyor.

BAKANLAR KİRİŞCİ VE SOYLU, HAVADAN İNCELEMELERDE BULUNDU

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris’teki orman yangını bölgesinde havadan incelemelerde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye nazaran, Kirişci ile Soylu, Marmaris’in Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisi Amazon Koyu’nda akşam saatlerinde çıkan orman yangınını yakından takip etmek için 00.20’de bölgeye ulaştı.

Daha sonra Kirişci ve Soylu, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ile bölgedeki yangınla çabayı havandan inceledi.

Ayrıca, TRT Haberin yayınına telefonla katılan Bakan Kirişci, sabah gün doğar doğmaz yangına havadan müdahale edileceğini ve bunun için 14 uçak ve 20 helikopterlerin hazır bekletildiğini açıkladı.

Kirişçi, havadan yaptığı izlenim sonucu, yangının gücünü yitirdiğini gözlemlediklerini ve grupların ağır bir çalışma yürüttüğünü tabir etti.

HAVANIN KARARMASI NEDENİYLE KARADAN MÜDAHALE YAPILIYOR

Muğla Valisi Orhan Tavlı da yangın bölgesine giderek incelemelerde bulundu, takımlardan bilgi aldı.

Tavlı, yaptığı açıklamada, saat 20.00 sıralarında Amazon Koyu Bördübet Yedi Adalar mevkisindeki ormanlık alanda şimdi belirlenemeyen nedenle yangın çıktığını anımsattı.

Şiddetli rüzgarın da tesiriyle büyüyen yangına birinci etapta havadan ve karadan gruplarca müdahale edildiğini aktaran Tavlı, “Havanın kararması nedeniyle yangına 576 işçi, 148 arazöz ve 53 iş makinesi ile karadan müdahale devam etmektedir. Yangını en kısa müddette denetim altına almak için tüm imkanlar seferber edilmiş, destek gruplar yangın bölgesine yönlendirilmiştir.” tabirini kullandı.

BAKAN KİRİŞCİ: BİRİNCİ MÜDAHALE 8 DAKİKADA YAPILDI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki ormanlık alanda saat 20.02’de başlayan yangına birinci müdahalenin 20.10’da yapıldığını bildirdi.

Kirişci, toplumsal medya hesabından Marmaris’te başlayan orman yangınına ait paylaşımda bulundu.

Söz konusu yangını “Yangın İdare Merkezinden” takip ettiklerini belirten Kirişci, “Yangın 20.02’de başladı. 20.10’da birinci müdahale yapıldı. An itibariyle 144 arazöz, 13 dozer, 576 kahraman çalışanımız yangına müdahale ediyor. Devletimiz tüm kurumlarıyla teyakkuz halinde yangına müdahale ediyor.” sözünü kullandı.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞINDAN ORMAN YANGININA AİT AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı, Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına ait, kamu sistemini maksat alan her çeşit dezenformasyon, provokasyon ve manipülasyona karşı resmi kanalların takip edilmesinin değer arz ettiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, Marmaris’in Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde çıkan orman yangınına devletin tüm imkanlarıyla müdahale edildiği vurgulandı.

Açıklamada, “Marmaris’te süren ve devletimizin tüm imkanlarıyla, kurum ve kuruluşlarımızın en üst seviyede uyumuyla müdahale ettiği yangın üzerinden kamu sistemimizi gaye alan her cins dezenformasyon, provokasyon ve manipülasyona karşı resmi kanalların takip edilmesi ehemmiyet arz etmektedir.” ifadesi kullanıldı.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına müdahale için 592’si Orman Genel Müdürlüğü çalışanı olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlardan 1393 işçi, 338 araç ve 35 iş makinesinin görevlendirildiğini bildirdi.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınına müdahale çalışmalarının Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ile eşgüdüm halinde devam ettiğini belirtildi.

Açıklamada, Muğla Valiliği Vilayet AFAD Merkezinin “Türkiye Afet Müdahale Planı” kapsamında ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileriyle toplandığı bilgisi verilerek, şunlar kaydedildi:

“Orman Genel Müdürlüğü ve Muğla AFAD Vilayet Müdürlüğünden alınan bilgiler doğrultusunda bölgede yürütülen çalışmalara 592’si Orman Genel Müdürlüğü çalışanı olmak üzere; AFAD, İtfaiye, DSİ, Karayolları, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü, Jandarma, Emniyet, Kıyı Güvenlik, Büyükşehir Belediyesi, MUSKİ, Vilayet Sıhhat Müdürlüğü ve UMKE’den toplamda 1393 işçi, 338 araç ve 35 iş makinesi görevlendirilmiştir.”

Bölgeye 2 taşınabilir baz istasyonunun sevk edildiği, İzmir’den de AFAD Taşınabilir Uyum Tırı’nın gönderildiği belirtilen açıklamada, gelişmelerin takip edildiği aktarıldı.

MSB’DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ”Deniz Kuvvetlerimize ilişkin İHA tarafından Marmaris Yedi Adalar bölgesinde tespit edilen yangın çabucak Orman Genel Müdürlüğüne bildirilmiş, Muğla Valiliğinin talebi üzerine yangın söndürme çalışmalarına dayanak için iş makinesi, yangın söndürme araçları ve işçi görevlendirilmiştir.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.