Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalı nedeniyle 6 saat söz verecek

Kaliforniya’da Cambridge Analytica skandalı nedeniyle Facebook’a dava açılmıştı. Açılan dava sonrası Zuckerberg’in Eylül ayında altı saate yakın söz vermesi bekleniyor.

Cambridge Analytica skandalı birinci olarak 2018 yılında Cambridge Analytica isimli bir İngiliz bilgi tahlil şirketinin Facebook’taki bir açığı kullanarak, milyonlarca Facebook kullanıcısının datalarını ABD’deki başkanlık seçimlerinin sonucunu değiştirmek için kullandığının ortaya çıkması üzerine patlak verdi.

Şirket, 2018’den bu yana skandal sonrası prestijini kurtarmak için ağır çalışıyor. Ekim 2021’de adını Meta olarak değiştiren Facebook, üzerinden 3 yıl geçmesine karşın hâlâ Cambridge Analytica’nın olumsuz tesirinden kurtulabilmiş değil.

Konuyla ilgili 2018 yılında açılan dava nedeniyle Meta’nın COO’su Sheryl Sandberg beş saat süren tabir vermişti. Sandberg, bunun üzerine Haziran ayında Meta’daki misyonundan ayrıldığını duyurdu. Yerine, kendisi de tabire çağrılan Javier Olivan geçmeye hazırlanıyor.

Dava evrakında, savcıların “kilit tanıklar” olan öteki Facebook yöneticilerini yedi saatten fazla sorgulamayı hedeflediği bilgisi yer alıyor.

Dosyada ayrıyeten, Facebook tarafından saklanan 1200’den fazla dokümanın savcılara teslim edileceği belirtiliyor.

Bu, Zuckerberg’in Cambridge Analytica hakkında tabir vermeye çağrıldığı birinci sefer değil. Facebook’un kurucusu, skandalın akabinde şirketin kullanıcı bilgilerini nasıl ele aldığına dair delil sunmak için 2018’de ABD Senatosu’nun karşısında soruları cevaplamıştı.

Cambridge Analytica skandalı sonrası Facebook, 2019’da Federal Ticaret Komitesi tarafından 5 milyar dolarlık bir para cezasına çarptırıldı ve teknoloji devinin kullanıcı gizliliği konusundaki prestijine büyük ziyan verdi.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.