Küresel gıda fiyatları düşüyor

Tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi nisan ayındaki revize edilmiş 127.7 seviyesinden mayıs ayında 124.3’e düştü. FAO Tahıl Fiyat Endeksi, aylık bazda yüzde 4.8 gerilerken, yıllık bazda yüzde 25.3 düştü. Uluslararası buğday fiyatları, önümüzdeki 2023/24 sezonunda bol miktarda küresel arz beklentisi ve Karadeniz Tahıl Girişimi’nin uzatılması nedeniyle aylık bazda yüzde 3.5 düştü.

Buna karşın, uluslararası pirinç fiyatları Asya’daki alımlar ve Vietnam ve Pakistan gibi bazı ihracatçı ülkelerdeki arzın sıkılaşmasıyla mayıs ayında artmaya devam etti. Dünya mısır fiyatları ise mayısta yüzde 9.8 düşüş gösterdi. FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, mayısta aylık bazda yüzde 8.7, yıllık bazda yüzde 48.2 düştü. Endeksteki devam eden düşüş, palm, soya, kolza tohumu ve ayçiçeği yağlarında da görüldü. Süt Ürünleri Fiyat Endeksi’ne bakıldığında mayıs ayında aylık bazda yüzde 3.2, yıllık bazda yüzde 17.7 düşüş görüldü.

FAO Et Fiyat Endeksi aylık bazda yüzde 1.0 artarak mayısta ortalama 117.9 puan olurken; Şeker Fiyat Endeksi de aylık bazda yüzde 5.5 artarak mayıs ayında ortalama 157.6 puan oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx