Kılıçdaroğlu’ndan ‘kariyer sınavı’ reaksiyonu: Onur kırıcı bir davranış

CHP başkanı Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Öğretmenlik kutsal meslek, öğretmenler de değerlimiz. Ömrünün yarısını evlatlarımızı yetiştirmeye adamış öğretmenlerimizi bile meslek imtihanına tabi tutmak istiyorlar. Bu onur kırıcı bir davranış” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından öğretmenlerin durumuyla ilgili açıklama yaptı.

‘Kariyer sınavı’ konusunda yansısını lisana getiren Kılıçdaroğlu, şunları belirtti:

* “Öğretmenlik kutsal meslek, öğretmenler de değerlimiz. Ömrünün yarısını evlatlarımızı yetiştirmeye adamış öğretmenlerimizi bile meslek imtihanına tabi tutmak istiyorlar. Bu onur kırıcı bir davranış. İktidarı öğretmen ve öğretme üzerinden eleştirmek istemiyorum…

* Çağırımdır, gelin birlikte bu işi daha makul bir halde çözelim. En değerlilerimizi meslek imtihanları ile rencide etmeyelim. Uzman ve başöğretmen ilan etmenin yolu çoktur.”

NE OLMUŞTU?

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlik Meslek Kanunu Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliğine nazaran; 531 bin 885’i uzman öğretmenlik, 70 bin 437’si de başöğretmenlik olmak üzere toplam 602 bin 322 öğretmenin eğitim programlarına katılmaya hak kazandığını açıklamıştı.

Eğitim programına katılmaya hak kazanan öğretmenlerin https://www.oba.gov.tr (Öğretmen Bilişim Ağı) adresi üzerinden uzman öğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-5 Eylül 2022; başöğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri ortasında eğitimlere katılacakları duyurulmuştu.

Diğer yandan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun kimi kararlarının iptali ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesi talebinin, Anayasa Mahkemesi tarafından temelden incelenmesine karar verilmişti.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için Anayasa Mahkemesi’nin kararı açıklanmadan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik imtihanlarının yapılmaması gerektiğini belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.