Katliam silahları şirketleri engin yaptı

ABD Temsilciler Meclisi’ne bağlı olarak çalışan Nezaret ve Islahat Komitesi tarafından yayınlanan rapora nazaran, silah üreticileri, son 10 yılda AR-15 şekli silahların satışından 1 milyar dolardan fazla para kazandı ve birçok vakit cinayet makinelerini ‘genç erkeklerin erkekliklerini kanıtlamalarının bir yolu’ olarak pazarladı. Bu silahlar, Buffalo’daki bir markette 10 kişinin vefatına neden olan ve Uvalde, Teksas’ta 19 çocuğun ve bir öğretmen ve bir velinin vurularak öldürüldüğü bir öteki katliam da dahil olmak üzere, insanları dehşete düşüren birçok katliamda kullanıldı. ABD’de sadece geçtiğimiz sene, okullarda 138 silahlı olay meydana geldi.

REKLAMLAR TESİRLİ OLUYOR

Komite, birtakım silah reklamlarının, bilgisayar oyunlarına bağımlı gençlere ulaşabilmek için nişancı görüntü oyunlarını taklit ettiğini yahut silahların askeri geçmişi temsil eder üzere gösterdiğini söylerken, New York’tan Demokrat Parti Temsilcisi Carolyn Maloney, bu satış taktiklerinin “son derece rahatsız edici, sömürücü ve pervasız” olduğunu söyledi. Silah üreticileri ise silahlı cinayetlerin küçük bir kısmından AR-15 üslubu tüfeklerin sorumlu olduğunu ve cürmün silahlarından çok saldırganlara atılması gerektiğini kaydetti. AR-15 usulü ateşli silahlar, genel olarak ABD silah sanayisinin ana itici gücü olmasa da, kullanım üslubu ve kolay ulaşılabilir olması, saldırganların daha fazla beşere ziyan vermesine müsaade veriyor.

Bu yıl 86 kişi öldürüldü

Massachusetts eyaletinin Boston kentindeki Northeastern Üniversitesi’nin Kitlesel Öldürme Veritabanı’na nazaran, ABD’de bu yıl 15 toplu katliam gerçekleşti. Bilgilere nazaran olaylarda 86 kişi öldürüldü, 63 kişi de yaralandı. Silahlı hücumların yedisinde AR-15 stili silah kullanıldı. Gun Owners of America kümesinin yöneticisi Antonia Okafor, AR-15 usulü silahların, ferdî olarak silahlanmayı kültürlerinin bir modülü olarak kabul eden Amerikalıların en çok tercih ettiği silah çeşidi olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.