Jerome Powell, faiz ve enflasyon iletisi verdi

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın düzenlediği toplantı, bundan sonraki ekonomik adımları içeren iletileri almak açısından tüm global piyasalarca ilgi ile izlendi.

Enflasyon düştüğünde faiz artışı kâfi sayılacak

Jerome Powell, gelecek aylarda enflasyonun düştüğüne dair ikna edici ispatlar arayacaklarını belirterek, devam eden faiz artışlarının uygun olacağını öngördüklerini söz etti.

Powell, “Gelecek aylarda, enflasyonun yüzde 2’ye dönmesiyle dengeli olarak, enflasyonun düştüğüne dair ikna edici ispatlar arayacağız. Devam eden faiz artışlarının uygun olacağını öngörüyoruz, bu değişikliklerin suratı, gelen datalara ve iktisadın gelişen görünümüne bağlı olmaya devam edecek.” dedi.

Raporun sunumu iki gün devam edecek

Powell’ın, ABD Kongresi’nde iki gün sürecek yarıyıllık Para Siyaseti Raporu’na ait sunumu başladı.

Sunumun birinci gününde ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde konuşan Powell, Fed’in yüksek enflasyonun neden olduğu zorluğun farkında olduğunu yineledi.

“Enflasyonu düşürmeye kararlıyız”

Powell, “Enflasyonu düşürmeye güçlü biçimde bağlıyız ve bunu yapmak için hızla hareket ediyoruz.” dedi.

“Güçlü bir iş gücü piyasası için enflasyon düşürülmeli”

Fiyat istikrarını tekrar sağlamak için gereken kararlılığa sahip olduklarını vurgulayan Powell, herkese yarar sağlayan güçlü bir iş gücü piyasası şartlarının sürdürülebilirliği için enflasyonun düşürülmesinin çok değerli olduğunu kaydetti.

“Yüzde 2’lik amaçtan uzağız”

Powell, enflasyonun uzun vadeli yüzde 2 amacının hayli üzerinde kalmaya devam ettiğine işaret ederek, talebin güçlü olduğunu, arz kısıtlarının beklenenden daha uzun sürdüğünü ve fiyat baskılarının çok çeşitli mal ve hizmetlere yayıldığını anlattı.

“Birçok yabancı iktisatta de enflasyon süratle arttı”

Powell, ayrıyeten Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından kaynaklanan ham petrol ve öteki emtia fiyatlarındaki artışın, akaryakıt fiyatlarını artırdığını da belirterek dünyanın yaşadığı ekonomik meseleleri hatırlattı. Powell, “Geçtiğimiz yıl boyunca birçok yabancı iktisatta de enflasyon süratle arttı.” değerlendirmesinde bulundu.

Genel ekonomik faaliyetin birinci çeyrekte yavaşladığını anımsatan Powell, son göstergelerin tüketim harcamalarının güçlü kalmasıyla birlikte gerçek gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) büyümesinin bu çeyrekte hızlandığını gösterdiğini kaydetti.

“Finansal şartlardaki sıkılaşma, büyümeyi yavaşlatmaya devam etmeli”

Powell, “Son aylarda gördüğümüz finansal şartlardaki sıkılaşma, büyümeyi yavaşlatmaya devam etmeli ve talebin arz ile daha yeterli dengelenmesine yardımcı olmalıdır.” diye konuştu.

İş gücü piyasasının son derece sıkı kalmaya devam ettiğini belirten Powell, iş gücü talebi çok güçlüyken, iş gücü arzının baskı altında kalmaya devam ettiğini tabir etti.

“Yüksek enflasyonun risklerine karşı dikkatliyiz”

Powell, yüksek enflasyonun oluşturduğu risklere karşı son derece dikkatli olduklarını vurgulayarak, siyasetlerinin süratle gelişen ekonomik ortama ahenk sağladığını ve bunu yapmaya devam edeceğini kaydetti.

Powell, meçhul ortamda uygun para siyaseti yapmanın iktisadın ekseriyetle beklenmedik biçimlerde geliştiğinin kabul edilmesini gerektirdiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.