İsveç, Finlandiya ve Türk heyetleri bugün bir ortaya geliyor

Toplantıda Türk heyetine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlık edecek.

Bugüne kadar başta FETÖ ve PKK’lılar olmak üzere Türkiye’nin bu iki ülkeden iadesini istediği teröristlerle ilgili rastgele bir gelişme yaşanmadı. Toplantıda, teröristlerin iadesi ve terör örgütünün faaliyetlerini müsaade verilmemesi başta olmak üzere Türkiye’nin talepleri tek tek yine gündeme getirilecek ve taleplerin karşılanmaması durumunda bu iki ülkenin NATO üyeliğine ‘Evet’ denmeyeceği bir kere daha vurgulanacak.

Toplantıya, Adalet ve Dışişleri Bakanlığı ile MİT’ten uzman bir heyet, terör örgütü YPG’nin PKK’yla bir bütün olduğunu anlatan 350 sayfalık kapsamlı bir raporun olduğu evrakla girecek. Raporda, terör örgütü YPG içinde yer alıp yakalanan ve teslim olan teröristlerin sözleri ile görsel şemalı bilgiler yer alıyor. İsveç şu ana kadar yalnızca, Türkiye’nin dolandırıcılık kabahatinden kırmızı bültenle aradığı Okan Kale’nin iadesini kararlaştırdı. Ayrıyeten, 8 yıl evvel sığınma başvurusu yapan ve başvurusu 6 ay evvel reddedilen 26 yaşındaki Zinar Bozkurt’u hudut dışı etme kararı aldı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.