İspanya’da güç tasarrufu planına onay verildi

İspanya, güçte tasarrufa gidiyor.

Ülkedeki azınlık sol koalisyon hükümetinin kararnamesi ile yürürlükte olan plan, meclisten geçti.

Enerji tasarrufu adımı

Rusya ile Ukrayna ortasında yaşanan savaşın, Avrupa’yı güç alanında olumsuz istikamette etkilemesiyle devreye alınan tasarruf programları, İspanya’da 1 Kasım 2023’e kadar yürürlükte kalacak

Enerji tasarruf planı, azınlık hükümetine dışarıdan dayanak veren Katalan ve Bask ayrılıkçı partilerin dayanağıyla meclisten geçti.

Anayasa Mahkemesi’ne itiraz edilecek

Muhalefetteki çok sağcı Vox partisi ise “anayasanın egemenlik ve eşitlik prensipleri ile İspanyolların özgürlük hakkını ihlal ettiği” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne itiraz edeceğini açıkladı.

Enerji tasarrufu kapsamında, kamu binalarında, ticari alanlarda, büyük mağazalarda, havaalanları, tren ve otobüs garları üzere ulaşım altyapılarında, kültürel alanlarda, otellerde klima kullanımının yaz boyunca 27 derece ile sonlandırılması, ayrıyeten saat 22.00’dan sonra kamu binaları, mağazalar ve alışveriş merkezlerinin vitrinlerinin ışıklarının kapatılması gerekiyor.

Kış mevsiminde 19 derece sınırlandırması

Klima kullanımı kış devrinde 19 derece ile sonlandırılırken, restoran ve mağazalardan içerdeki havayı koruma etmek için kapılarını kapalı tutmaları isteniyor.

Karara uymayanlara 100 milyon euroya kadar ceza ihtimali

Enerji tasarrufu planına uymayanlara 60 bin euroya kadar para cezası getiren hükümet, yasa gereği büyük ihlallerde cezanın 100 milyon euroya kadar çıkabileceğini açıkladı.

AA’nın haberine nazaran, hükümet yetkilileri, planın işlemesinde esnek davranılacağını, emelin ceza kesmek olmadığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.