‘Helikopter düştü’ diye ihbarda bulundu, ilçeyi ayağa kaldırdı

Artvin’in Hopa ilçesinde yüksek tansiyon sınırlarını onaran helikopterin tellere takılıp düştüğünü zanneden şahıs 112 Davet Merkezine ihbarda bulununca ilçeyi ayağa kaldırdı. İhbar üzere olay yerine Jandarma, AFAD, İtfaiye ve sıhhat grupları sevk edilirken, helikopterin düşmediği ve yüksek tansiyon çizgilerini onardığı anlaşılınca ihbarı yapan vatandaş grupların yakıt parasını ödemek istedi.

Artvin’in Hopa ilçesi Başköy köyünde, bahçesinden çay toplayan Levent Küçükali ve eşi Filiz Küçükali’nin, bölgede dolaşan bir helikopter dikkatlerini çekti. Helikopter, elektrik telleri yakından bir müddet havada kalınca Küçükali ailesi helikopterin elektrik tellerine takıldığını ve inemediğini düşündü.

Daha sonra helikopter yere hakikat sorti yapınca çift, helikopterin düştüğünü zannederek 112 Davet Merkezine ihbarda bulundu. Levent Küçükali, tıpkı vakitte bu anları cep telefonuna kaydetti.

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda Jandarma grupları, AFAD, İtfaiye ve sıhhat grupları sevk edildi. Helikopterin düştüğü noktayı öğrenmeye çalışan takımlar, yaptıkları araştırma sonucunda helikopterin düşmediğini ve yüksek tansiyon çizgisini onaran elektrik şirketine ilişkin helikopterin olduğu tespit etti.

Olayın temelsiz ihbar olduğu anlaşılması üzerine Levent Küçükali, yetkililerden özür diledi. Âlâ niyetli olduklarını söz eden Küçükali, emekli maaşıyla takımların yakıp parasını ödemek istedi.

“YANLIŞ İHBARDA BULUNDUĞUM İÇİN ÜZGÜNÜM”

Levent Küçükali yaşananları şu sözlerle anlattı:

“Eşimle birlikte çay toplarken, bir helikopter geldi. Teller ortasında bir türlü çıkamadı. Daha sonra yere hakikat düşer üzere oldu. Bende bir vatandaş olarak, 112 davet merkezine haber verdim.

Daha sonra Jandarma, AKUT, Orman İşletmesi, itfaiye geldi ne kadar müdahale edebilecek grup varsa geldi. Yapılan araştırmada helikopterin düşmediği aşikâr oldu.

Biz ihbarı hanımla birlikte yeterli niyetli yaptık berbat bir niyetimiz yoktu. Helikopterin içinde beşerler vardı. Onların başına bir şey gelebilirdi diye düşündüm. Onun için bir an bile düşünmeden aradım.

Daha donra helikopterin düşmediğine sevindim lakin temelsiz ihbarda bulunduğum için üzüldüm. Bunun için Türk milletinden ve Hopa halkından özür diliyorum.

Haftaya belediyeye ve jandarmaya gideceğim şayet kabul ederseler yakıt masraflarını emekli maaşımla ödeyeceğim. Yaptığı temelsiz ihbar için vakitlerinden oldular, bunun için geceleri gözüme uyku girmiyor. İnşallah kabul ederler” dedi.

Öte yandan helikopterin tellere takılıp düştüğünü zanneden Levent Küçükali’nin çektiği görüntü toplumsal medyada büyük ilgi gördü. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.