EYT’de geri sayım başladı! İşte ilk maaşların yatırılacağı tarih

Hükümet emeklilikte yaşa takılanlar ( Eyt ) ile ilgili çalışmasını tamamlamak üzere. Düzenleme Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulduktan sonra aralık ayında Meclis’e gelecek ve ocak ayında da yasalaşacak. Milyonlar çıkacak kararı dört gözle beklerken husus hakkında detaylar da netleşmeye başladı.

İLK ETAPTA 1,5 MİLYON KİŞİ EMEKLİ OLACAK

Geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde konuşan Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, birinci etapta 1,5 milyon kişinin emekli olabileceğini söyledi. Bakan Alım mevzu hakkında, “Biz bu sene meclisin kararıyla 3600 ek gösterge problemini düzenledik. İnşallah aralık ayı içinde meclise takdim edeceğiz EYT düzenlemesini. Şu anda yaş kuralını kaldırırsak, prim gün sayısı ve hizmet mühleti tutan yaklaşık 1,5 milyon kişi var” tabirlerini kullandı.

EYT’DE YAŞ VE PRİM KOŞULU DEĞİŞMEYECEK

Daha sonra bir açıklama daha yapan Bakan Alım, EYT’de yaş ve prim kaidesinin değişmeyeceğini duyurdu. Alım, “EYT konusunda çok açık söyledim. Bugün 1,5 milyon civarında dediğim sayı; haziranda aldığımız data. Bu sayı yıl sonu prestijiyle değişir. Zira orada neye bakıyoruz? Prim gün sayısına. Birtakım milletvekillerince ‘prime takılanlar’ üzere bir şeyin oluşacağı söylendi. Prime takılanlar olmayacak. Neden olmayacak? Zira o günkü, 8 Eylül 1999 öncesi prim gün kuralını değiştirmiyoruz; 5000 ve 5400. Bu, makûs senaryoları başınızdan silin. O denli bir şey yok. Bugün bu arkadaşlar yıl sonu prestijiyle emekli olabilecek olanlar, bu düzenlemeyi yaptığımızda emekli olacak da geriye kalan yaklaşık 4 milyon insan ne olacak? İki koşulu kaldırmıyoruz: Prim gün sayısı ve yıl sayısı. Bayanlar için 20, erkekler için 25 kuralını yerine getirdikleri vakit onlar da bundan istifade edecekler. Yani yaptığımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme, hudut koyan bir düzenleme değil. Zannedersem bu açıklamalarım kâfi olmuştur.” dedi.

İLK MAAŞ NE VAKİT ALINACAK?

Bakan Alim’in açıklamaları sonrası Habertürk yayınında EYT ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Koşulları sağlayanın emekli olacağını belirten Bayram, “Şu anda ben EYT’liyim diyen kişi 1,5 milyon kişi. Prim gün sayısını doldurmayanlar, sigortalılık mühletini doldurmayanlar, bunları doldurdukça emekli olacak. Sayın Nebati’nin söylediğine nazaran, 15 Ocak’ta bu yasalaşacak. Yasalaştıktan sonra vatandaşlarımız dilekçe ile başvuracak. SGK kanununa nazaran, bir sonraki ay emekli maaşı bağlanacak. Yani ocak ayında yasalaşmasının akabinde vatandaşlar başvurursa birinci maaş şubat ayında alınacak.” sözlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*