‘Enflasyonla topyekun mücadele’yi unuttular

2019 lokal seçimler öncesi açılan tanzim satış noktaları dışında ‘enflasyonla topyekun mücadele’ kampanyası kapsamında kimi şirketler indirimler yapmıştı. Dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından hayata geçirilen çalışma için ayrıyeten bir internet sayfası açılmıştı. Bu sayfada çalışamaya dayanak veren şirketlerin açıklamaları yer alıyordu. İnternet sitesinde yer alan şirketlerden öne çıkan bir su şirketinin anasayfada, “Ürünlerimizde “Enflasyonu Sıfırladık- yüzde 20 indirim” kampanyası ile Enflasyonla Topyekün Gayret programına takviye verdiğimizi bildirmek isterim” sözü yer alıyor. Şirketin o günden bu güne eserlerine gelen artırım yüzde 210’u aştı. Bakan Albayrak’ın toplumsal medya hesabı Instagram üzerinden “affını” istemesinin akabinde “Enflasyonla Topyekun Uğraş Programı” sitesi unutuldu.

Programın 2018’de yapılan tanıtım toplantısında konuşan Berat Albayrak, “www.enflasyonlamucadele.org.tr ismini verdiğimiz bu site bugün prestijiyle binlerce sayısı buldu. Şayet ulaşamadığımız, konuşamadığımız dostlarımız ve firmalarımız bu kampanyaya katılmak isterlerse, sitemiz ve ya Bakanlığımız üzerinden müracaatlarını yapabilir, iştiraklerini sağlayabilir. Bu görsellerimizi oralardan indirerek kullanmaya çabucak başlayabilirler” sözlerini kullanmıştı.

Albayrak, vatandaşların da siteden bu güçlü uğraşa takviye veren firmaları tek tek takip edebileceğini vurgulamış, “Kamu bu süreçte öncü olacak dedik. Bugüne kadar bilhassa kurdaki spekülatif ataklara karşı attığımız güçlü adımlarla enflasyonla çabada hayli kıymetli muvaffakiyet ortaya koyduk” demişti.

DESTEK VEREN SAYISININ 2500’Ü GEÇTİĞİ SAV EDİLMİŞTİ

Açılan sayfada yer alan son haberin tarihi ise Ekim 2018. Haberde, “Enflasyonla Topyekun Uğraş Programı kapsamında başlatılan indirim kampanyasına katılan firma sayısı 2500’ü geçti” tabiri yer alıyor. Metinde sayfada yer almasa bile pek çok şirketin ve sivil toplum kuruluşunun kampanyaya dayanak verdiği bilgisi bulunuyor.

Girilen son metinde dikkat çeken şu sözler yer alıyor:

“Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak koordinesinde açıklanan program kapsamında eser ve hizmetlerinde yıl sonuna kadar minimum yüzde 10 indirim yapmayı taahhüt eden firma sayısı üç haftada 2500’ü buldu.

Enflasyonla gayretin takibi gayesiyle açılan ‘enflasyonlamucadele. org.tr’ internet sitesi üzerinden kampanyaya katıldığını ilan eden firma sayısı her gün katlanarak artıyor.

Aralarında perakende ticaretin önde gelen markalarının da bulunduğu çok sayıda firma, dernek, oda ve kurum açıklamalarıyla programa takviyelerini ilan etti.

Mücadeleye takviye veren firmalar, mağazalarında “Enflasyonla Topyekun Mücadele” logosunu kullanmaya başladı. Logoda, firmaların karar aldığı indirim oranları yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.