Efes-2022 Seçkin Gözlemci Günü’nün gece safhası nefes kesti

Seçkim Gözlemci Günü’nün birinci gününe, Ulusal Savunma Bakanı Akar’ın yanı sıra Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet kumandanları, Jandarma Genel Kumandanı, Kıyı Güvenlik Kumandanı ve başka ülkelerden seçkin gözlemciler takip etti.

Tatbikatta Doğu Birleşik Müşterek Misyon Kumandanı olarak vazife yapan Ege Ordusu ve Garnizon kumandanı Orgeneral Ali Sivri, milletlerarası güvenlik ortamı göz önüne alındığında birleşik müşterek harekata karargah ve birliklerin harbe hazırlık düzeyini idame ettirmek ve kapsamlı yaklaşım çerçevesinde ilgili kamu kurum, kuruluşlarını bir ortaya getirerek beklenen bir harekata yönelik birlikte çalışabilme yeteneklerinin geliştirilmesinin kıymetli olduğunu tabir etti.

Orgeneral Sivri, “Bu niyetle planlanan Efes Tatbikatı, işçi, silah, araç ve sistemlerin müşterekliği, çeşitliliği de dikkate alındığında milletlerarası seviyede benzerler ortasında önde gelme özelliğini devam ettirmektedir.” dedi.

7 bakanlık, 9 kamu kurum kuruluşu ile 43 savunma sanayi firması da katıldı

Orgeneral Sivri, silahlı kuvvetlerinin yanı sıra 7 bakanlık, 9 kamu kurum kuruluşu ile 43 savunma sanayi firmasının, kapsamlı yaklaşım çerçevesinde tatbikata etkin olarak iştirak sağladığını aktardı.

Tatbikatta nefes kesen anlar yaşandı

Tatbikatta birinci olarak, Özel Kuvvet timleri denizden ve havadan sızma harekatı gerçekleştirerek, planlanan maksatları etkisiz hale getirdi. Ön kuvvet harekatı kapsamında, SAT timleri ATAK bot ile SAS timleri ise hızlı botlarla bölgeye intikal edip denize bırakıldı ve keşif harekatı gerçekleştirdi.

Taarruz helikopterleri, ön kuvvet ve amfibi harekatını desteklemek için amaçları ateş altına alırken, düşmana yardım götüren gemi ise kuvvetler tarafından ele geçirildi.

Taarruz helikopteriyle atış yapıldı

Senaryo kapsamında gerçekleştirilen harekatta topçu ve havan ögeleri da dayanak atışı yaparken, gayeler bir yandan hava güçleri ile ateş altına alındı. SAT ve SAS timleri tarafından tespit edilen sualtı mayınları da senaryo kapsamında tahrip edilmesinin akabinde, amfibi aldatma harekatı yapıldı.

Hazırlık ateşleri kapsamında planlı maksatlar birleşik hava gücü tarafından ateş altına alınırken, inme bölgesinde tespit edilen maksatları etkisiz hale getirmek maksadıyla taarruz helikopterleri ile atışlar yapıldı.

Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından muharebe arama kurtarma (MAK) vazifesi icra edildikten sonra ana karada amfibi yükleme bindirme yapan ögeler senaryo gereği hava taarruzuna maruz kaldı. Tespit edilen hava maksatları, hava savunma silahları ile ateş altına alınarak imha edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.