DSÖ: Avrupa’da son 2 haftada maymun çiçeği olayları üçe katlandı

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Avrupa’daki maymun çiçeği virüsü olayları ile ilgili açıklamada bulundu.

DSÖ Avrupa Bölge Yöneticisi Dr. Hans Kluge, basın açıklamasında, örgütün Avrupa bölgesinde maymun çiçeği virüsünün yayılımına dair son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Avrupa’nın maymun çiçeği salgınının merkezi olmayı sürdürdüğünü belirten Kluge, “15 Haziran prestijiyle DSÖ Avrupa bölgesinde 4 bin 500’ün üzerinde olay tespit edildi. Son iki haftada hadise sayıları üçe katlandı.” bilgisini paylaştı.

Kluge, bölgede doğrulanan hadiselerin büyük çoğunluğunu 21 ile 40 yaş ortası bireylerin oluşturduğunu, hastaların yüzde 99’unun da erkek olduğunu aktardı.

Virüsün büyük oranda erkek erkeğe cinsel ilgi yoluyla bulaştığını söyleyen Kluge, az sayıda kişinin olaylara yakın temas sonucu virüse yakalandığının altını çizdi.

Kluge, şimdiye kadar hadiselerin yüzde 10’unun tedavi hedefli hastaneye kaldırıldığını, 1 kişinin ise ağır bakıma alındığını belirtti.

Şimdiye kadar bölgede maymun çiçeği bulaşan kimsenin ömrünü yitirmediğini kaydeden Kluge, “Hastalığın çabuk evrilmesi, DSÖ Acil Durum Komitesinin virüsün acil durumuna dair görüşünü kısa vakitte değiştirebilir.” sözlerini kullandı.

Kluge, virüsün daha fazla yayılmasına karşı dünyanın acil ve birlik halinde önlemler alması gerektiğini belirterek, “Bu kadar süratlice yayılan ve adeta her gün, daha evvel etkilenmemiş yerlere ulaşan bir salgına karşı kayıtsız kalınmamalı.” ihtarında bulundu.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

Endemik bir virüsün neden olduğu az hastalıklardan maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika çeşidi olmak üzere 2’ye ayrılıyor.

Genellikle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

ABD Hastalık Denetim ve Müdafaa Merkezlerinin (CDC) son datalarına nazaran dünya genelinde 31 ülkede toplam 5 bin 323 hadise bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.