Dosta güven, düşmana korku! SİHA gemisi TCG Anadolu’nun ilk görevi…

Nefes kesen özellikleriyle Türkiye’nin en büyük savaş gemisi ‘TCG Anadolu’

  • Haber7 – Özel

Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilecek TCG Anadolu, Türkiye’nin ilk uçak ve SİHA gemisi olarak görev yapmak için gün sayıyor.

Haber7’ye açıklamalarda bulunan Güvenlik ve Psikolojik Harp Uzmanı Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, dünyada ilk SİHA gemisi özelliğini taşıyan TCG Anadolu’nun ilk görev yeri için çarpıcı bir tahminde bulundu. TCG Anadolu’nun yoğun bir tempoda faaliyet göstereceğini ifade eden Başbuğ, Türkiye’nin vereceği mesajları da Haber7 ile paylaştı.

HER ŞEYİYLE GÖREVE HAZIR

TCG Anadolu’nun çok maksatlı olduğunu ve göreve hazır bir şekilde beklediğini belirten Coşkun Başbuğ, “Anadolu Gemisi çok maksatlı, her şeyiyle göreve hazır. Hatta Deniz Kuvvetleri tarafından atamaları dahi yapıldı. Bütün personel belli ve muhtemelen de ocak veya şubat ayı içerisinde Cumhurbaşkanı bir törenle teslim edecek. Deniz Kuvvetleri teslim aldıktan sonra limanı belli olacak” ifadesinde bulundu.

TEK BAŞINA HAREKET ETMEYECEK

Uçak gemisi görevi görecek TCG Anadolu’nun tek başına hareket etmeyeceğini ifade eden Coşkun Başbuğ, Türkiye’nin amiral gemisinin fırkateynler, denizaltıları ve jetler ile de korunacağını belirtti. Görev yerinde bir ‘görev grubu’ ile hareket edeceğini söyleyen  Başbuğ, “Bu tür uçak gemileri tek başına hareket etmiyor. Havadan jetlerle, sualtından denizaltılarıyla ve denizden fırkateynlerle emniyeti sağlanıyor. Bu görev grubu da şimdiden oluşturulmuştur diye düşünüyorum” dedi.

İLK GÖREV YERİ…

İlk denemenin ardından görev yerinin belli olacağını söyleyen ve Adalar Denizi ile Girit Adası çevresini işaret eden Başbuğ, şu ifadelerde bulundu:

ÇOK SAYIDA GÖREVDE YER ALACAK TCG ANADOLU, RAHAT YÜZÜ GÖRMEYECEK

Anadolu gemisinin yoğun bir şekilde görev yapacağını kaydeden Coşkun Başbuğ, “TCG Anadolu, bana göre rahat yüzü görmeyecek. Doğu Akdeniz’de birtakım sondaj çalışmalarına yönelik gelişmeler var. Libya konusunda acil ve ivedi bir hadise yaşandığı takdirde doğrudan istikamet Afrika’nın kuzeyi olabilir. Zira Libya’da da bazı kirli ilişkiler var. Fransa’nın gerçekleştirdiği operasyonlar ve Yunanistan’ın akıl tutulması diyeceğimiz çıkışları mevcut. Bunların hepsine bakıldığında ikinci seferin Libya açıkları olacağını düşünüyorum.” dedi.

HEDEF PRESTİJ KAZANMAK VE DOST ÜLKELERE KORUMA KALKANI OLMAK

TCG Anadolu’nun Türkiye için prestij ve dost ülkeler için koruma kalkanı olacağını da sözlerine ekleyen Başbuğ, şu tespitlerde bulundu:

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx