Çin’de corona virüs alarmı: iPhone fabrikası karantinaya alındı

Çin’de Apple’ın akıllı telefonu iPhone’ların üretildiği en büyük tesislerden olan, Tayvanlı Foxconn şirketinin Hınan eyaletindeki fabrikasında Covid-19 olayları nedeniyle uygulanan salgın müdafaa önlemleri personellerin günlük hayatını zora soktu.

Cıngcou kentindeki üretim tesisinde salgın önlemleri ve hareket kısıtlamalarının yarattığı problemler, Çin’de toplumsal medya platformlarında yapılan paylaşımlarla gündeme geldi.

Paylaşımlarda, yaklaşık 300 bin emekçinin çalıştığı tesiste ekimin birinci haftasından itibaren “kapalı devre” üretime geçildiği, yerleşkenin etrafının metal bariyerlerle kapatıldığı, yemekhane ve kafeteryalarda yemek yemenin yasaklandığı, personellerin yerleşkede sadece belli güzergahları kullanarak yurtlarına gitmelerine müsaade verildiği sav edildi.

Salgın muhafaza önlemlerinin uygulanmasındaki ihmallere dikkat çekilen paylaşımlarda, fabrika idaresinin hadiselere vaktinde müdahale etmediği, Covid-19 tespit edilenlerin çalışanların yurt odalarında tecrit edildiği, bir küme personelin ise üretimi şimdi tamamlanmayan bir yurt binasında karantinaya alındığı öne sürüldü. Karantinadaki emekçiler kâfi besin ve sıhhat bakımı sağlanmadığından yakınırken toplumsal medyada problemleri lisana getiren paylaşımlar sansürlendi.

Foxconn, yaptığı açıklamada, “az sayıda çalışanın salgından etkilendiğini” doğrularken önlemlerin mahallî salgın muhafaza siyasetleri uyarınca alındığını savundu.

Açıklamada, “Salgından etkilenen az sayıda çalışan için Foxconn, lokal salgın tedbire siyasetlerine uygun olarak, maddi gereksinimler, ruhsal takviye ve süratli geri bildirim dahil hayatı idame için gerekli garantileri sağlamaktadır.” tabirine yer verildi.

Apple, hususla ilgili açıklama yapmadı.

Foxconn’un fabrikasının bulunduğu 10 milyonluk Cıngcou kentinde son 24 saatte 3’ü hastalık belirtisi gösteren 26 olay tespit edilirken, emekçilerin bu toplama dahil edilip edilmediği bilinmiyor.

Vaka sayısı az olmasına ve büyük kısmının hastalık belirtisi göstermemesine karşın karantina önlemlerine başvurulması, Çin’in “sıfır vaka” olarak isimlendirilen katı salgın denetim önlemlerindeki ısrar edeceğine işaret ediyor.

Covid-19 hadiselerini ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler bölümündeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması yahut kapalı devre sürdürülmesi üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Önlemler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx