Canan Kaftancıoğlu’ndan Süleyman Soylu’ya: Helal para güle güle yesin

Ankara 71. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun avukatı Uğur Kızılca ile davalı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca siyasi parti üyeliği düşürülen Canan Kaftancıoğlu’nun avukatı Taylan Özgür Kırmızı katıldı.

Esasa ait görüşünü açıklayan savcı, mütalaasında Kaftancıoğlu’nun, paylaşımında kamu görevlisine karşı misyonundan ötürü alenen hakaret hatasının gerçekleştiğini belirterek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Kaftancıoğlu’nun, 24 Mayıs 2021’de bir televizyon kanalında canlı yayına katılan Bakan Soylu hakkında toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımın, TCK’nin 125. hususu yeterince “hakaret suçu”nu içerdiğini lisana getiren Soylu’nun avukatı Kızılca, Kaftancıoğlu hakkındaki şikayetlerinin devam ettiğini söyledi ve sanık avukatının hatadan kurtulmaya yönelik savunmalarına prestij edilmemesini ve Kaftancıoğlu’nun cezalandırılmasını istedi.

Davalı Kaftancıoğlu’nun avukatı Kırmızı da Soylu’nun katıldığı programda müvekkilinin terör örgütü DHKP-C ile iltisaklı olduğuna dair isnatta bulunduğunu, Kaftancıoğlu’nun da televizyon programı devam ederken yaptığı paylaşımın TCK’nin 129. unsuru yeterince “karşılıklı hakaret” olarak kıymetlendirilmesi ve müvekkilinin beraatine karar verilmesi talebinde bulundu.

10 BİN 620 TL PARA CEZASINA ÇARPTIRILDI

Hakim, beyanları dinledikten sonra kararını açıkladı. Sanık Canan Kaftancıoğlu’nun üzerine atılı kamu görevlisine karşı vazifesinden ötürü hakaret hatasının sabit görüldüğünü belirten Hakim, hatanın işleniş biçimi, işlenmesinde kullanılan araçlar, işlendiği vakit, hata konusunun kıymet ve kıymetini göz önünde bulundurarak Kaftancıoğlu’nu, hakaret kabahatinden 354 gün karşılığında 10 bin 620 lira isimli para cezasına çarptırdı.

Hakim, daha evvel kasıtlı kabahatten mahkumiyetinin bulunması, yine kabahat işlemeyeceğine dair kanaatin oluşmaması ve kuralları oluşmadığından Kaftancıoğlu hakkındaki kararın açıklanmasının geri bırakılmasına yasal olarak yer olmadığına hükmetti.

‘HELAL PARA GÜLE GÜLE YESİN’

Sosyal medya hesabından çarptırıldığı para cezasına ait paylaşımda bulunan Canan Kaftancıoğlu, ‘hakaret suçu’na sebep olarak gösterilen paylaşımını alıntılayarak, “Ülkenin en esaslı partisinin vilayet liderine DHKP’li PKK’lı diyen(kendisine açtığım davalar birinci mahkemelerde reddedilse de üst mahkemelerde devam ediyor) diyene bu twitimden ötürü birinci derece mahkemede 10.620 TL para cezasına çarptırıldığım doğrudur. Helal para güle güle yesin” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.