Bayram öncesi Ege’de oteller yüzde 100 doluluk oranına ulaştı

Yaklaşan Kurban Bayramı tatili ile birlikte Ege Bölgesi’ndeki konaklama tesislerinde rezervasyon talebi arttı. TÜROFED Lider Yardımcısı ve ETİK Birliği Lideri Mehmet İşler, Ege’de ve İzmir’in turistik ilçesi Foça’da yüzde 100 doluluklara ulaşıldığını söyledi. İşler, Türk turizminin bu yıl devam eden Rusya-Ukrayna savaşına karşın bu dönem maksadın 42 milyon turist olduğunu söz etti. Turizmin bölüm olmaktan çıkıp, sanayi olmaya başladığını belirten İşler, “Türk turizmi, dev adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Hepimizin bildiği üzere Covid-19’da tüm dünyanın aslında iktisadının durduğu bir yerde, Türk turizmi büyümeye devam etti ve pandemi devrinde bile dünyanın birinci 5’i ortasına girdi. Büyük bir kalkınma gücüne ve tıpkı vakitte genişleme gücüne sahip olan bu bölüm, artık bölüm olmaktan öteye, sanayi olmaya başladı. Türkiye için değerli bir döviz ve istihdam deposu olmaya da devam ediyor. Bilhassa bu sene Ukrayna ve Rusya savaşına karşın 42 milyonu yakalayacağız ki; bu da bulunduğumuz konjonktüre nazaran böylesi bir durumda ana pazarımız olan Rusya ve Ukrayna’nın da olmamasına karşın yakalanacak çok kusursuz bir sayı” dedi.

‘EGE’YE BÜYÜK BİR TALEP GELDİĞİNİ GÖRÜYORUZ’

Ege Bölgesi’ne Kurban Bayramı tatili için büyük bir talep olduğunu lisana getiren İşler, “Günümüzde bilhassa Türk iktisadının can damarı niteliğinde olan Türk turizmi, bilhassa Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte doluluk oranı artıyor. Kurban Bayramı’nda bilhassa iç pazarın, Ege’ye büyük bir taleple geldiğini görüyoruz. Bilhassa İstanbul 30 milyon nüfusu; Osmangazi Köprüsü’nün yapılması, İstanbul-İzmir yolunun 3,5 saate düşmesi, Avrupa yakasındakilerin ise gelmesini kolaylaştıran yeni Çanakkale Köprüsü ile Ege’ye adeta bir akın geliyor. Bunu Bursa, çabucak yanı başımızdaki Manisa ve üçüncü büyük kentimiz olan İzmir’in 5 milyonluk nüfusuyla, Foça buradan istediğini alıyor. Yüzde 100 doluluklara ulaşmış durumda” diye konuştu.

‘SADECE FOÇA DEĞİL; TÜM EGE YÜZDE 100 DOLU’

Ege Bölgesi’nde her kısımdan vatandaşın tatil yapabileceği halde çeşitli seçeneklerin olduğunu vurgulayan İşler, “Sadece Foça değil; Ege’nin çekim ve cazibe gücü çok yüksek olan Çeşme, Alaçatı, Gümüldür, Pamucak, Selçuk, Dikili, Ayvalık’a kadar ulaşan noktalarda, çabucak hemen yüzde 100 doluluk oranlarını yakalamış durumdayız. Ege’nin bir öteki cazibesi olduğu üzere, her kesite hitap eden eserleri bulunuyor. Çadır, pansiyon, 5 yıldızlı oteller Ege’de mevcut. Şu anda kişi başı 500 liradan başlayan oda kahvaltı seçeneğinden 15 bin liraya kadar geniş bir yelpazede herkes kendine nazaran konaklama çeşidini bulabiliyor. Bu durum, bize Ege Bölgesi’nin çeşitliliğini ve zenginliğini gösteriyor. Foça’yı da yabancı turistler keşfetmeye başladı. Foça, günümüzün Bodrum’u olma yolunda ilerliyor. Bilhassa İngilizler su sporları için burayı tercih ediyor” sözlerini kullandı.

Foça’da tatil yapan İngiliz turistlerden Emily Nicholls da Türkiye’de olmaktan ve tatil imkanlarından çok mutlu olduğunu söyledi. Emily Nicholls, “İngiltere’den geldim. Burada hava çok hoş. Otel çok hoş. Yemekleri çok beğendim” dedi.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.