Basın meslek örgütlerinden RTÜK’e reaksiyon: Cezalar yasaya ters

ANKARA- Gazeteci meslek örgütleri Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) televizyon kanallarına yönelik cezalarını RTÜK’ün önünde protesto etti.

Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Haber-Sen, DİSK Basın-İş, Gazeteciler Cemiyeti’nin, “Sansüre Hayır RTÜK Cezalara Son Ver” pankartıyla yaptığı açıklamaya, RTÜK üyeleri İlhan Taşcı ile Okan Konuralp ve CHP Milletvekili Atila Sertel de takviye verdi.

‘BU CEZALAR YA GERİ ALINACAK YA DA GERİ ALINACAK’

RTÜK’ün muhalif televizyon kanallarına 2021 yılında toplamda 71 ceza keserken “iktidar yanlısı” kanallara ise hiç ceza vermediğini belirten meslek örgütleri, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜRGEV ve Ensar Vakfı üzerinden ABD’ye para aktarıldığını argüman eden görüntüsünü eş vakitli yayınlayan Halk TV, Tele 1, KRT TV, ve Flash TV’ye verilen cezaya da reaksiyon gösterdi.

RTÜK’ün tarafsızlığını yitirdiğini, basın özgürlüğü ve söz özgürlüğünün ihlal edildiğini belirten açıklamayı, TGS Ankara Şube Lideri Esra Koçak okudu. RTÜK’ün Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını yayınlayan kanallara ceza kesmesini “Basın tarihine geçecek sansüre imza attı” tabirleriyle niteleyen Koçak, “Buradan uyarıyoruz. Verdiğiniz kararlar maddelere alışılmamıştır. Bu cezalar ya geri alınacak ya da geri alınacak. Almazsanız, bunun bedelini yasalar ve tarih önünde vereceksiniz” dedi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “sürtük” telaffuzunun nefret söylemi ve maksat gösterme olduğuna dair şikâyet ve müracaat olmasına karşın bunun RTÜK gündemine taşınmadığı belirtildi. Açıklamada, “Gözlerini, kulaklarını kapattılar. Maddelerini uygulamadılar. Ana muhalefet partisi konuştu diye olmayan yaptırımları uygulayanlar, iktidar partisi konuştu diye var olan maddeyi uygulamadılar” denildi. TELE 1’in 1 milyon 800 bin TL’lik ceza borcunun vergi dairesine aktarıldığını, bu fiyat ödenmezse kanalın lisansının iptal edileceğini hatırlatan açıklamada, “Bu bir ablukadır ve biz buna boyun eğmeyeceğiz. Cezalarınıza da, kapatma tehditlerinize de boyun eğmeyeceğiz. İstediğiniz tek sesliliği yaratamayacaksınız. Bizi bu ablukalarla propaganda yapmaya zorlayamayacaksınız. Bundan da bir adım geri atmayacağız. Basın hürdür, sansürlenemez” sözlerine yer verildi. (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.