Bakan Çavuşoğlu Bled Forumu’na katıldı! Dikkat çeken ‘Türkiye’ uyarısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Gücün hakimiyeti mi kuralların gücü mü” temalı 17. Bled Stratejik Forumu’nun “Avrupa’da kaç Avrupa var?” başlıklı panelinde konuştu. Çavuşoğlu, Avrupa’da savaşları engellemek için kurulan birçok kurum olmasına rağmen Ukrayna-Rusya savaşının patlak verdiğine değinerek, “Tarihte gerçekten korkunç savaşlar yaşadık Avrupa’da Türkler ve bazı Avrupalı ülkeler arasında, Balkanlar’da ve şu anda bütün bunları aştık ve bölgemizde gerçek bir dostluk kuruldu. Bugün yaşadığımız savaş bugün ya da yarın bir aşamada er ya da geç sona erecek. Ne kadar uzun süreceğini bilmiyoruz. Peki biz bu savaştan dersler çıkaracak mıyız? Neden bütün bu örgütleri kurduk, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü bütün bunların kurulmasının sebebi kıtamızda ya da dünyada başka bir savaş olmaması içindi. Ama şu anda var bir savaş. Şu anda savaş Avrupa’ya geri döndü maalesef” dedi.

“Müzakere edilmiş olan bir çözüm aslında ilk baştaki haftalarda çok daha kolay olabilirdi”

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının başladığı ilk haftalarda müzakere yoluyla çözümün çok daha kolay olabileceğine değinen Çavuşoğlu, “Müzakere edilmiş olan bir çözüm aslında ilk baştaki haftalarda çok daha kolay olabilirdi. Antalya’da bir araya gelmelerini sağladık. Özellikle İstanbul’da bir araya gelmeleri sağladık. Aslında ilk haftalarda dediğim gibi çok daha kolaydı ve şimdi aslında çözüme ulaşabilmek o kadar kolay değil maalesef bazı şeyler değişti. Bizim gerçekten gördüğümüz Bucha’dan gelen tablolardan sonra birçok şey değişti” dedi.

“Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün garanti altına alınması lazım”

Artık Ukrayna-Rusya savaşında şu anda sahada farklı gerçekler olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Ukrayna’nın Donbass bölgesi dışında birçok şehir düştü diyebiliriz. Biz burada barıştan bahsediyoruz ama bunun karşılıklı kabul edilen bir barış olması gerekiyor. Ama aynı zamanda adil bir barışçıl çözüm olması gerekiyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün garanti altına alınması lazım. Peki şimdi müzakere masasına geri dönebilirler mi? Bu kadar kolay mı? Yeni gerçekler müzakerelerin ilerleyen aşamalarında etkili olacaklar. Kırım ve Donbass’ın statüsü ile ilgili olarak konumları bile değişti” dedi.

“Hem Rusya ile hem Ukrayna ile iyi ilişkilerimiz var”

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşında elinden geleni yaptığına dikkat çeken Çavuşoğlu, “Biz elimizden geleni yapıyoruz her iki tarafa da erişimimiz var. Her iki tarafla da hem Rusya ile hem Ukrayna ile iyi ilişkilerimiz var. Şu anda ilkeli bir duruşumuz var. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Ukrayna’ya belki de birçok NATO müttefikinden daha çok destek veriyoruz. Ama aynı zamanda biz Rusya ile de bir diyalog içerisindeyiz. Bu diyalog da meyvelerini veriyor. Bu nedenle bir araya gelmelerini sağladık. Bu tahıl anlaşması işe yaradı” dedi.

Rusya’nın devlet nükleer enerji şirketi Rosatom’un başkanı ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) başkanın İstanbul’da bir araya geldiğini açıklayan Çavuşoğlu, uzmanların şu an Zaporijya Nükleer Santrali’ne gittiğine değindi. Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılan ve devam eden müzakerelerin ateşkese ve kalıcı bir barışa gideceğini ümit ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, Ukrayna ve Rusya devlet başkanları arasında başından bu yana arka planda iletişimin devam ettiğini belirtti.

“Dün itibariyle 56 gemi 1.3 milyon ton tahılı taşıdı”

İstanbul’da imzalanan tahıl anlaşmasının iyi işleyen bir mekanizma olduğunu aktaran Çavuşoğlu, “Dün itibariyle 56 gemi 1.3 milyon ton tahılı taşıdı. Rusya’nın bazı endişeleri vardı. Biz bunu da yönetmeye devam ediyoruz. ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres ile görüşmelerimiz devam ediyor. Aynı zamanda biz Türkiye olarak hiçbir zaman bu ülkelerden tahıl ithal etme ihtiyacında olan bir ülke değiliz. Bazı ithalatımız var ama tahıl açısından kendi kendimize yetiyoruz” dedi.

“Rusya’nın saldırgan tutumunu desteklemem mümkün değil”

Anlaşmasının bir parçası olarak diğer ithalat kalemlerinin de kolaylaştırılması gerektiğine değinen Çavuşoğlu, bu konuyu gündeme getirdiğinde ise Rusya’yı destekliyormuş gibi lanse edildiğini ifade ederek, “Ben bunu söylediğim zaman Rusya’yı destekliyormuşum gibi anlatıyorlar. Rusya’nın saldırgan tutumunu desteklemem mümkün değil. Nisan ayında Latin Amerika’daydım gübre ile ilgili bir ihtiyaç vardı. Özellikle tahıl anlaşmasının herhangi bir engel olmadan uygulanması gerekiyor” dedi.

Çavuşoğlu’ndan Bled Forumunda Türkiye Uyarısı

Bakan Çavuşoğlu 17. Bled Stratejik Forumu’na katılarak “Avrupa’nın içinde kaç Avrupa” var başlıklı panelde bir konuşma yaptı.

Panele, Bakan Çavuşoğlu’nun yanısıra İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares Bueno, Fransa Avrupa İşleri Devlet Bakanı Laurence Boone, Portekiz Dışişleri Bakanı Joao Gomes Cravinho, Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon, İzlanda Dışişleri Bakanı Thordis Kolbrun, Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau katıldı.

Panelin moderatörlüğünü ünlü İngiliz sunucu Nik Gowing yaptı. Panelde, Ukrayna’daki son gelişmeler ve Avrupa’nın geleceği gibi konular ele alındı.

Nik Gowing, panelin başında katılımcıları tanıtırken İngilizce “Turkey” ibaresi kullandığında, Bakan Çavuşoğlu itiraz ederek ülkenin ismini Türkiye olarak düzeltti.

Gowing ikinci kez aynı hatayı yaptığında Bakan Çavuşoğlu yine Gowing’i uyardı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Slovenya Dışişleri Bakanı Fajon ile bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 17’nci Bled Stratejik Forumu dolayısıyla geldiği Slovenya’da Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Gücün hakimiyeti mi kuralların gücü mü” temalı 17. Bled Stratejik Forumu’na katılmak üzere geldiği Slovenya’da resmi temaslarını sürdürüyor. Bakan Çavuşoğlu, Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Donika Gervalla-Schwarz’ın ardından Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon ile bir araya geldi. Çavuşoğlu görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Diplomatik ilişkilerimizin 30’uncu yıl dönümünde Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon ile başta Bosna Hersek olmak üzere bölgesel gelişmeleri ele aldık” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Polonya Dışişleri Bakanı Rau ile bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 17’nci Bled Stratejik Forumu dolayısıyla geldiği Slovenya’da Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Gücün hakimiyeti mi kuralların gücü mü” temalı 17. Bled Stratejik Forumu’na katılmak üzere geldiği Slovenya’da resmi temaslarını sürdürüyor. Bakan Çavuşoğlu, Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ile bir araya gelerek, “Bled Stratejik Forumu marjındaki son görüşmemizi Polonya Dışişleri Bakanı Rau’yla yaptık. İkili ilişkilerimizi ve Ukrayna’daki durumu ele aldık” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.