Asya borsaları Japonya hariç geriledi

Dünya genelinde güçlenmeye devam eden enflasyon ve resesyon kaygıları ortasında piyasalarda oynaklığın arttığı ve fiyatlamaların zorlaştığı görülüyor.

ABD’de yetkililerin, Çinli teknoloji şirketlerinin kontrol raporlarıyla ilgili sorunun giderilebileceği ve bir muahedenin mümkün olduğunu açıklaması sonrası Çinli teknoloji şirketlerinin payları güne yükselişle başlasa da, Covid-19 salgınında artan hadise sayıları nedeniyle kapanışa yakın satış baskısı tesirli oldu.

Dün ABD’de açıklanan bilgiler sonrası yükseliş eğilimi ivme kazanan dolar/yen paritesi ise şu sıralarda tarihi tepesi olan 139.2’den alıcı buluyor.

Öte yandan bugün açıklanan makroekonomik datalara nazaran, Japonya’da sanayi üretimi mayısta aylık bazda yüzde 7.5 ve yıllık bazda 3.1 düştü. Kapasite kullanımı da yüzde 9.2 azaldı.

Bu gelişmelerle kapanışta Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0.08 azalarak 3.281 puan oldu.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0.62 artışla 26.643 puandan, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0.27 düşüşle 2.322 puandan günü tamamladı.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0.1 bedel kaybıyla 53.482 puanda ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0.3 azalışla 20.728 puanda seyrediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.