Altında 6 hafta sonra şaşırtan hareketlilik!

Altın yatırımcıları fiyatlardaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Altın alacaklar ise fiyatların düşmesini bekliyor. Bu hafta piyasada çok kıymetli gelişmeler yaşandı.

Pandemi devrinde ultra gevşek para siyaseti izleyen merkez bankaları piyasaları fonlamıştı. Piyasaya sıcak para akışı hızlandığı için ülkelerde enflasyonist eğilim giderek arttı. Pandeminin sonlanmasıyla birlikte ekonomiler olağanlaşma sürecine girdi.

Birçok merkez bankası faiz artırarak enflasyona karşı gayret başlattı. ABD Merkez Bankası (Fed) mart ayında faiz artırmaya başladı. Fed, nisan ayında 50 baz puan faiz artırarak bu süreci hızlandırırken, haziran ayında 28 yılın en sert faiz artışını gerçekleştirerek siyaset faizini 75 baz puan yükseltti.

ECB PİYASALARI ŞAŞIRTTI, 50 BAZ PUAN ARTIŞ GELDİ

Fed’in faiz artırma sürecine girmesiyle birlikte pek çok ülke merkez bankası faiz artırımlarına başladı. En son Avrupa Merkez Bankası (ECB), 11 yıl sonra birinci sefer faiz oranlarında artışla gitti. ECB, piyasa beklentilerinin üzerinde 50 baz puan faiz artışı gerçekleştirdi.

FAİZ ARTIŞI BÜYÜMENİN NEGATİF ETKİLENECEĞİNE ÖNGÖRÜLERİ ARTIRIYOR

Ülkelerin faiz artırmaya başlamasıyla birlikte global çapta bir resesyon (durgunluk) görülme ihtimali giderek arttı. Merkez bankalarının enflasyonu dizginleyebilmek için faiz artışına yönelmesi büyümenin negatif etkileneceğine ait öngörüleri artırıyor. Bilhassa ABD iktisadının yılın 2. çeyreğinde yüzde 1.5 oranında daralması bu öngörüyü kuvvetlendiriyor.

ALTIN YATIRIMCILARI KRİTİK GELİŞMEYİ BEKLİYOR

Altın yatırımcılarının gözü kulağı önümüzdeki hafta açıklanacak olan Fed’in faiz kararında olacak. Fed’in siyaset faizini 75 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakılırken, 100 baz puanlık bir artış ise ihtimal dahilinde. Şayet Fed piyasa beklentileri üzerinde bir faiz artışı gerçekleştirirse altın fiyatlarında baskı artabilir.

ONS ALTIN 1 YILIN TABANINDAN DÖNDÜ

Haftaya 1707 dolardan başlayan ons altın ABD iktisadının resesyona girebileceğine yönelik telaşların tesiri ve Fed’in önümüzdeki hafta faiz artışı yapacak olmasıyla birlikte 1 yılın en düşük düzeyi olan 1680 doları gördü.

Yılın en düşük düzeyini gördükten sonra istikametini üst çeviren ons altın cuma günü ABD’den gelen kritik gelişme sonrası hareketlendi. ABD’de açıklanan PMI dataları ekonomik aktivitenin hizmet dalının tesiriyle 2 yıldır birinci kere daraldığına işaret etti. Hizmet bölümü PMI temmuz ayında, haziran ayındaki 52,7 puandan 2020 yılı Mayıs ayından bu yana görülen en düşük düzey olan 47 puana indi. Kritik gelişme sonrası ons altın fiyatı 1739 dolara kadar yükseldi.

ONS ALTINDA 6 HAFTA SONRA BİR İLK

Cuma gününü 1727 dolardan tamamlayan ons altın 6 hafta sonra birinci defa haftayı yükselişle kapattı. Ons altın 5 haftadır negatif bir seyir izliyordu.

GRAM ALTIN FİYATLARI

Haftaya 952 liradan başlayan gram altın perşembe ve cuma günleri sert yükseliş kaydetti. Bilhassa ons altının toparlanmasıyla birlikte gram altın cuma günü 991 liraya kadar yükseldi. Bin lira düzeyine gerçek yönelen gram altın neredeyse 1 ayın en yüksek düzeyini gördü. Gram altın haftayı 984 liradan tamamladı. Haftalık bazda fiyat hareketine bakıldığında gram altın yüzde 3.10 oranında paha kazandı. 5 hafta boyunca üst üste düşüş kaydeden gram altın bu haftayı primli tamamlamış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.