ABD bunu konuşuyor… Washington’ı felç eden “20 Taliban” kim

ABD’de 8 Kasım 2022’deki ara seçimlerde Cumhuriyetçi Parti’nin çoğunluğu elde ettiği Kongre’nin alt kanadında 3 Ocak’ta başlaması gereken yeni yasama dönemi, Cumhuriyetçilerin kendi içlerindeki anlaşmazlık nedeniyle Temsilciler Meclisi Başkanı seçememesine takıldı.

Cumhuriyetçilerin Kongre seçimlerinden net zaferle çıkamamasına neden olan müesses nizam yanlısı ‘ılımlılar’ ile önceki Başkan Donald Trump yanlısı ‘aşırılıkçılar’ arasındaki gerilimin Temsilciler Meclisi’ne taşınması, 11 tur oylamaya rağmen Cumhuriyetçilerin çoğunluk lideri Kevin McCarthy’nin Meclis Başkanı seçilememesine yol açtı.

Washington’ı durma noktasına getiren siyasi kriz, Ortadoğu ülkelerinde bitmek bilmeyen meclis oylamalarının sonuçsuz kalmasıyla uzayan yönetim boşluklarını akıllara getirdi. Temsilciler Meclisi, Başkan’ı göreve gelene kadar, ulusal güvenliğin denetlenmesi, hükümet suistimallerinin soruşturulması ve yasa çıkarılması dahil olmak üzere hayati işlevlerinin hiçbirini yerine getiremediğinden, Kongre felç olmuş halde.

Ilımlı Cumhuriyetçilerin McCarthy’nin seçilmesini engelleyen partinin aşırı kanadından 20 milletvekiline taktığı ‘Taliban 20′ adı, Amerikan medyası ve kamuoyu tarafından benimsendi. ’20 Taliban’ da Trump’ın 6. turda McCarthy’nin seçilmesinden yana devreye girmesine rağmen tutumlarını değiştirmedi.

“KIDEMLİ İSİMLERİ SAFDIŞI BIRAKTI”

Çoğu, Cumhuriyetçi Parti’nin ara seçimler için adaylık yarışını Trump’ın desteğini almaları sayesinde kazanmıştı. Trump’ın Cumhuriyetçi önseçimlerinde desteklediği 144 ismin ezici çoğunluğu yarışı kazanarak partinin aday listesinde yerini almıştı. Ancak isyancılar, kendilerini Trump’a borçlu hissetmiyor. Zira Trump’ın Temsilciler Meclisi’ndeki açmazın ikinci gününde desteğini verdiği McCarthy’nin oy payı o zamandan beri daha azaldı.

İlk tur oylamada sembolik olarak adaylığını koyup McCarthy’ye rakip olan Biggs, modern siyasette özveri ve ilke yoksunluğundan yakınan tweet atıp McCarthy’nin meclis başkanlığının da böyle olacağını ve ülkeyi öncelik sıralamasında en sona koyacağını iddia etti.

İsyancıların bir kısmı ilk kez seçildi, ama çoğunluğu 2010’dan itibaren dönemin ABD Başkanı Barack Obama’ya muhalefetten doğan aşırı muhafazakar taban hareketi Çay Partisi’nden yükseldi. Kökenleri, işlerin aynı hamam aynı tas yürümesini reddeden bir liberteryenizm biçimine dayanan Çay Partisi, marjinal statüsü ve siyasi seçkinlerin uzlaşma siyasetini bozan kaos ajanlığından gurur duymasıyla tanınıyor. Bu gruptan Boebert, Andy Harris ve Bob Good gibi isimler, Cumhuriyetçi önseçimlerinde partinin müesses nizam yanlısı kıdemli isimlerini safdışı bıraktı.

Meclis Başkanı nasıl seçiliyor?

435 üyeli Temsilciler Meclisinde halihazırda Cumhuriyetçiler 222, Demokratlar 213 koltuğa sahip. Ancak Demokratlardan 1 sandalye, Virginia’dan seçilen Demokrat Donald McEachin’in 28 Kasım 2022’de vefat etmesi üzerine boş kalmıştı. McCarthy’nin başkan seçilebilmesi için Meclis üyelerinin yarısı olan 218 üyenin oyunu alması gerekiyor.

Ancak bu baraj her bir milletvekilinin bir üyeyi oylaması halinde geçerli. Örneğin 6 milletvekili oylamada çekimser kalırsa, mevcut milletvekili sayısı 434 olan mecliste çoğunluk için gereken oyun 218 değil, 214 olması gerekiyor.

Temsilciler Meclisi, başkanını seçmeden işlemeye başlayamıyor. Milletvekillerinin yeni başkanın seçilmesi için gereken çoğunluğu elde edene kadar oylamaya devam etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx