7 Analist: Temmuz’da Bitcoin O Seviyeleri Görebilir!

Bitcoin, yaklaşık 9 ay önce gördüğü rekor seviyesinin yüzde 70 kadar altında işlem görüyor. Kimi analist, en büyük kripto para biriminin dip seviyesini 19.000 dolar civarında gördüğümüzü düşünüyor. Kimi ise daha dip seviyenin görülmediğini savunuyor. Bu yazımızda, analistlerin en son yaptığı BTC yorumlarını paylaşacağız. İşte detaylar…

Bitcoin için dip seviye görüldü mü?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, piyasa değerine göre en iyi kripto para birimi olan Bitcoin, 20.440 dolara çıkmayı başardı. Eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes, son fiyat artışının son düzeltmenin dibini işaretleyebileceğini öne sürdü. Geçen hafta, en büyük kripto para birimi, on yıldan fazla bir sürenin en kötü çeyreğini kaydetti. Bu çeyrekte, değerinin yarısından fazlasını kaybetti. Birçok teknik sinyal, kripto para biriminin bu düzeltmenin sonuna ulaştığını gösterse de, bu konuda emin olmayan analistler var.

ABD merkezli çok uluslu bağımsız finansal hizmetler şirketi Baird’in yatırım stratejisi analisti Ross Mayfield, kısa süre önce Bloomberg’e Bitcoin fiyatının potansiyel olarak çok daha düşebileceğini söyledi. En büyük kripto para biriminin şu anda “zorlu bir ortam” ile uğraştığını açıklıyor.

Ark Investment analisti: BTC, zarar görmeye devam edebilir

Yakın tarihli bir Twitter iletisinde Ark Invest analisti Yassine Elmandjra, ABD Merkez Bankası’nın artan durgunluk korkularına rağmen faiz oranlarını artırmaya devam edeceği olasılığına dikkat çekti. Analiste göre böyle bir durumda, en büyük kripto para biriminin fiyatı, muhtemelen daha da düşecek. Toplam maliyet tabanının yüzde 17 altına düşen gerçekleşmemiş net kayıplar (NUPL), Bitcoin’in başka bir düzeltmeye maruz kalabileceğini de gösteriyor. Elmandjra’ya göre, NUPL önceki piyasa döngülerinin dip seviyelerine yakın yaklaşık yüzde 25’e düştü.

Bununla birlikte, Bitcoin tarihinde ilk kez kısa ve uzun vadeli maliyet bazında 200 haftalık hareketli ortalamasının (WMA) altına düştü. Elmandjra’ya göre bu, kripto kralının başka bir “dibinin” yakınında görülebileceğini gösteriyor. Elmandjra’nın FED faiz oranlarının BTC’ye zarar vermesi görüşü, merkez bankasının para politikasının yatırımcıların riskli varlıklara yönelik iştahını daha da azaltabileceğini iddia eden Mayfield tarafından da tekrarlandı.

TechDev: Bitcoin’i yüksek fiyatlara götüren uzun vadeli bir ralli var

Bu sırada, amansız bir düşüş trendine rağmen, yakından takip edilen kripto analisti, TechDev Bitcoin’in BTC’yi katlanarak daha yüksek fiyatlara götüren uzun vadeli bir ralli için yolda olabileceğini söylüyor.  TechDev’e göre, Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolardan büyük ölçüde düşüşte. Ancak, BTC önümüzdeki birkaç yıl içinde 400.000 dolar aralığına kadar çok yıllı bir süreçte desteği yeniden test ediyor olabilir.

Glassnode analistleri: Birikim oranı yüksek

On chain veri sağlayıcı Glassnode, ABD enflasyon tahminlerinin, etrafta dolaşan olası durgunluk beklentileri ile yüksek kalmaya devam ettiğini belirtti. Pazarın büyük ölçüde risk altında kalmaya devam ettiğini söyledi. Ayrıca Bitcoin’in on-chain performansına ve ağ etkinliğine de yansımıştır.  Bitcoin fiyat düzeltmesi, 2018 ve 2020’deki önceki ayı piyasası dipleriyle çarpıcı benzerlikler gösteriyor. Ancak şu an itibariyle Bitcoin fiyatının tersine çevrilmesi için yeterli katalizör yok.

Glassnode, raporunda, fiyat düzeltmesine rağmen, birikim ve saklama konusunda hala yüksek bir oran olduğunu belirtiyor. Borsa bakiyeleri benzeri görülmemiş oranlarda düşüyor. Öte yandan Bitcoin’de “karides ve balina bakiyeleri” önemli ölçüde artıyor. Bu sırada eski risk sermayedarı ve kripto para meraklısı Brett Munster, bu döngüyü 2018’e kıyasla farklı kılan fiyat düşüşüne rağmen Bitcoin’in benimsenmesinin güçlü kaldığına işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.